همه چیز در مورد آزمون C2 Proficiency (CPE)

C2 Proficiency یا به اختصار CPE یک مدرک زبان انگلیسی است که توسط موسسه ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج در سال 1913 ارائه شد. این مدرک توانایی و تسلط داوطلبین در سطوح بسیار بالای زبان انگلیسی را ارزیابی می کند. کسانی که گواهی مهارت C2 را دریافت کرده اند می توانند به عنوان معلم در مدارس ابتدایی یا متوسطه و یا حتی به عنوان مربی در موسسات آموزشی خصوصی تدریس کنند. ما را در ادامه مقاله همراهی کنید تا بیشتر با مدرک CPE آشنا شویم. دارنده مدرک CPE می تواند:

 • تحصیلات تکمیلی و یا دکترا را در موضوعات پیچیده ادامه دهد.
 • در محیط‌های تجاری بین‌المللی به طور مؤثر مذاکره کند.
 • ایده های اصلی نوشتار که آن را سخت و پیچیده می سازد، درک کند.
 • در مورد مسائل سخت و حساس بحث کند و با اطمینان به سوالات دشوار پاسخ دهد.

 

در ادامه مقاله به بررسی موارد زیر می پردازیم:

 1. بخش های مختلف آزمون C2 Proficiency
 2. نحوه نمره دهی آزمون
 3. نحوه برگزاری آزمون
 4. هزینه ثبت نام آزمون
 5. منابع پیشنهادی

 

 1. بخش های مختلف آزمون C2 Proficiency

آزمون CPE از چهار بخش تشکیل شده است. در روز آزمون، بخش های Reading، Use of English، Writing و Listening ارائه می شوند. اما آزمون Speaking ممکن است در روز دیگری، همراه با دو ممتحن و یک کاندید دیگر برگزار شود.

ساختار این آزمون به صورت زیر است:

هدف محتوا آزمون
نشان دهنده توانایی شما در درک انواع مختلف متن، از جمله رمان‌های تخیلی و غیرداستانی، مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌های راهنما است. 7 بخش

53 سوال

Reading and Use of English

یک ساعت و 30 دقیقه

شامل نوشتن انواع متون از جمله مقاله، گزارش و نقد است. 2 بخش Writing

یک ساعت و 30 دقیقه

نشان دهنده توانایی شما در گوش دادن، دنبال کردن و درک انواع محتوای گفتاری از جمله سخنرانی و مصاحبه است. 4 بخش

30 سوال

Listening

40 دقیقه

توانایی شما را در ارتباط موثر و چهره به چهره ارزیابی می کند. 3 بخش Speaking

16 دقیقه برای هر دو شرکت کننده

 

در ادامه به توضیح و تفسیر هر کدام از بخش های امتحان CPE می پردازیم.

 

 • بخش Reading و Use of English در آزمون CPE

بخش نخست آزمون، درک مطلب، گرامر و واژگان را ارزیابی می کند. این بخش شامل هفت آیتم و 53 سوال است که باید در 90 دقیقه پاسخ داده شوند. آیتم های این بخش آزمون به شرح زیر است:

آیتم 1: یک متن با هشت جای خالی وجود دارد که برای انجام آن داوطلبان می بایست با استفاده از یک تا چهار کلمه جای خالی را پر کنند. تعداد سوالات این قسمت 8 تا است و هر پاسخ درست 1 نمره دارد.

آیتم 2: این قسمت تا حدودی همانند قسمت اول است. در این قسمت نیز یک متن با هشت جای خالی وجود دارد. تفاوت در این است که برای این قسمت، شرکت کنندگان می بایست با استفاده از کلمه ای که مناسب ترین پاسخ برای هر جای خالی است، جای خالی را پر کنند. این قسمت نیر شامل 8 جای خالی است و هر پاسخ درست یک نمره دارد.

آیتم 3: در این قسمت شرکت کنندگان می بایست جاهای خالی را با توجه به متن پر کنند. برای انجام این کار آنها باید فرم مناسب کلمه خواسته شده را با توجه به کلمه ای که در کنار متن نوشته شده، انتخاب کنند. این متن دارای 8 جای خالی است و مانند دو قسمت قبلی هر پاسخ درست 1 نمره دارد.

آیتم 4: شش جمله به شکل مجزا نوشته شده و در پایین هر جمله متقاضیان می بایست با توجه به کلمه ای که به آنها داده شده جای خالی را به نحوی پر کنند که جمله پایینی هم از نظر گرامری درست باشد و هم از نظر معنایی معنایی مانند جمله بالایی داشته باشد. هر پاسخ درست می تواند تا 2 نمره داشته باشد.

آیتم 5: شرکت کنندگان می بایست با توجه به متن به سوالات چهار گزینه ای پاسخ دهند. هر پاسخ درست 2 نمره دارد.

آیتم 6: شامل متنی است که تعدادی از پاراگراف هایش حذف شده. پاراگراف های حذف شده به شکل نامرتب در صفحه روبروی متن قرار داده شده و داوطلبان می بایست به نحو صحیح پاراگراف ها را در متن جا دهند. این قسمت شامل 7 جای خالی پاراگراف هاست و هر پاسخ درست 2 نمره دارد.

آیتم  7: این قسمت شامل یک متن بلند یا چند متن کوتاه است. داوطلبین می بایست جملاتی که قبل از متن وجود دارد را خوانده و ارتباط معنایی آنها را با هر یک از پاراگراف ها دریابد. این قسمت شامل 10 سوال است و هر پاسخ درست 1 نمره دارد.

همچنین لازم به ذکر است که اکثر متون استفاده شده در بخش Reading و Use of English آزمون CPE از کتاب ها، مقالات روزنامه ها و مجلات و اینترنت گرفته شده اند. در ادامه چند نمونه تست CPE آورده شده است.

 

 

 • بخش Writing در آزمون C2

بخش دوم آزمون CPE بخش Writing است. در این بخش، شرکت کنندگان بر اساس توانایی زبانی، دیدگاه‌هایشان درباره یک موضوع معین، ساختار و انسجام نوشته شان ارزیابی می‌شوند. بخش Writing آزمون C2 Proficiency به دو بخش تقسیم می شود و شرکت کنندگان یک ساعت و سی دقیقه زمان برای انجام آن دارند.

در بخش اول دو متن کوتاه شامل هر کدام 100 کلمه وجود دارد و داوطلبان باید با توجه به متون ارائه شده یک مقاله 240 تا 280 کلمه ای بنویسند. برای این کار داوطلبان می بایست نکات کلیدی موجود در هر دو متن را خلاصه و ارزیابی کنند. بعبارت دیگر ضمن نوشتن خلاصه‌ای از نکات کلیدی، استدلال‌های انتزاعی موجود در متن را ارزیابی کرده و ایده‌های خود در مورد موضوع را در یک مقاله منسجم ارائه کنند. لازم به ذکر است که این بخش اجباری است و همه داوطلبین ملزم به پاسخگویی به آن هستند.

در بخش دوم شرکت کنندگان می توانند از بین چهار سوال (2-5) ارائه شده یک سوال را انتخاب کرده و درباره آن بنویسند. سوالات ارائه شده در این بخش می تواند شامل نامه، گزارش، مقاله و یا بیان نظر درباره یک موضوع خاص باشد. همچنین لازم است متون نوشته شده در حدود  280 تا 320 کلمه باشد. یکی از سوالات این بخش می تواند از کتاب های از پیش مشخص شده باشد. برای این منظور، هر سال کتاب و یا فیلمی توسط کمبریج جهت مطالعه شرکت کنندگان معرفی می شود. شرکت کنندگان با مطالعه و یا تماشای منابع معرفی شده می توانند سوال مربوط به این بخش را برای نوشتن در روز آزمون انتخاب کنند. در اینصورت، لازم است تا به سوال پنج پاسخ بدهند که خود شامل دو قسمت  a و b می شود.

Writing sample

 • بخش Listening در آزمون C2

بخش  Listening آزمون دارای چهار قسمت و 30 سوال است. برای هر قسمت لازم است به یک متن یا متون ضبط شده گوش دهید و به سوالات پاسخ دهید. شرکت کنندگان هر لیسنینگ را دو بار می شنوند و برای انجام این بخش 40 دقیقه زمان دارند.

در بخش اول (Multiple Choice) سه لیسنینگ کوتاه (در حدود یک دقیقه) و نامرتبط پخش می شوند. داوطلبان باید به موارد ضبط شده گوش داده و بعد از هر لیسنینگ به دو سوال چند گزینه ای پاسخ دهند. لازم به ذکر است که هر سوال سه گزینه دارد. هدف این بخش می تواند پاسخ دادن به سوالات جزئی و یا کلی و درباره موضوعات مختلفی از جمله آدرس ها، احساسات، تفکرات و … باشد. این بخش شامل 6 سوال و 1 نمره برای هر پاسخ درست است.

در بخش دوم (Sentence Completion) شامل یک مونولوگ 3 تا 4 دقیقه ای و 9 سوال است. سوالات به شکل یک سری جملات ناقص هستند و شرکت کنندگان می بایست اطلاعات مورد نیاز (یک تا سه کلمه) را برای پر کردن هر جای خالی استفاده کنند. هر پاسخ درست در این بخش 1 نمره درست دارد.

در بخش سوم (Multiple Choice) 5 سوال وجود دارد و برای هر سوال یک مکالمه 3 تا 4 دقیقه ای پخش می شود. شرکت کنندگان می بایست ضمن گوش دادن به سوالات چند گزینه ای این بخش پاسخ دهند. هر سوال چهار گزینه و هر پاسخ درست 1 نمره دارد.

در بخش چهارم (Multiple Matching) دو تسک و در مجموع 10 سوال پرسیده می شود. هر سوال شامل پنج مونولوگ کوتاه به مدت تقریباً 35 ثانیه است. شرکت کنندگان می بایست با توجه به هر لیسنینگ، از بین هشت گزینه موجود، پنج گزینه صحیح را انتخاب کنند. هر سوال پاسخ درست در این بخش 1 نمره دارد.

listening sample part 1: 4 passages with multiple choice questions

listening sample part 2: 1 long passage with gapped text

 

 

 • بخش Speaking در آزمون C2

بخش Speaking آزمون دارای سه بخش است و مدت زمان لازم برای آن 16 دقیقه می باشد. برای این بخش لازم است هر داوطلب به همراه داوطلب دیگری شرکت کند. دو ممتحن نیز وجود دارد؛ یکی از ممتحنین (معامل کننده) آزمون را انجام می دهد و ممتحن دیگر (ارزیابی کننده) به صحبت های داوطلبین گوش داده و یادداشت برداری می کند.

بخش اول (Interview) شامل مکالمه بین هر دو شرکت کننده است. ممتحن از هر یک از داوطلبین سوالاتی از قبیل معرفی خود و نظر هر یک از داوطلبین درباره موضوعات مختلف می پرسد. این بخش 2 دقیقه طول می کشد.

بخش دوم (Collaborative Task) شامل یک یا چند تصویر است که داوطلبین می بایست با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهند. سوالات این بخش شامل تبادل نظر، بیان و توجیه نظرات، موافقت و/یا مخالفت، ارائه پیشنهاد، حدس و گمان، ارزیابی، تصمیم گیری از طریق مذاکره و غیره است. بخش دوم 4 دقیقه طول می کشد.

در بخش سوم (Long turn and Discussion) ممتحن کارتی به یکی از داوطلبین می دهد که در آن یک سوال و چند ایده وجود دارد و داوطلب اول باید در حدود 2 دقیقه درباره آن صحبت کنند. پس از اتمام کار، داوطلب دیگر می بایست درباره کارت اول نظر بدهد، سپس ممتحن از هر دوی داوطلبین سوالی مرتبط به موضوع کارت اول می پرسد. همین رویه با کارت دوم و برای داوطلب دیگر انجام می شود. هدف این بخش آزمون، سنجش مهارت صحبت کردن شرکت کنندگان به تنهایی و برای مدت طولانی، توانایی بیان و توجیه نظرات و توسعه موضوعات است. مدت زمان این بخش 10 دقیقه است؛ 6 دقیقه برای مکالمه دو نفره و 2 دقیقه برای هر داوطلب تا به تنهایی صحبت کند.

Speaking sample ( 4 parts)

 

 1. نحوه نمره دهی آزمون C2 Proficiency

با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه، کالج و یا سازمان درخواست می دهید، ممکن است نیاز به کسب یک نمره کلی و یا یک نمره به خصوص برای یک یا چند مهارت خاص داشته باشید. بطور کلی، نمرات آزمون C2 به شکل زیر تفسیر می شود:

CEFR سطح رتبه C2 Proficiency نمره آزمون
C2 Grade A 220-230
C2 Grade B 213-219
C2 Grade C 200-212
C1 Level C1 180-199

 

این آزمون با هدف سنجش سطح C2 با توجه به چارچوب CEFR طراحی شده است. همچنین ارزیابی قابل اعتمادی از  سطح C1 ارائه می دهد.

در صور کسب نمرات بین 162 تا 179، دواطلب گواهینامه دریافت نمی کند، اما نمره آزمون در کارنامه اش نشان داده می شود.

برای مقایسه بهتر این آزمون با سایر آزمون های دیگرCambridge, اینجا را کلیک کنید.

 

 1. نحوه برگزاری آزمون

در حال حاضر، امتحان C2 Proficiency با توجه به تحریم های موجود در ایران برگزار نمیشود ولی برای دریافت لیست مراکز برگزاری این آزمون می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه کمبریج مراجعه کرده و برای پیدا کردن مراکز کشور مورد نظر خود، در قسمت پایین سایت سرچ کنید. همچنین امکان دسترسی به لیست تاریخ های برگزاری این آزمون از طریق دانلود فایل های زیر موجود است.

Download exam dates for 2022

Download exam dates for 2023

Download exam dates for 2024

 1. هزینه ثبت نام آزمون C2 Proficiency

عموما هزینه آزمون CPE توسط مراکز برگزاری آزمون حدود 240 یورو تخمین زده میشود.

 

 1. منابع پیشنهادی برای آمادگی آزمون C2 Proficiency

یکی از نگرانی های شرکت کنندگان در آزمون های بین المللی، انتخاب منابع مناسب برای آمادگی این آزمون هاست. که این امر میتواند از طریق دانلود پی دی اف کتاب های مرجع مربوط به این آزمون و یا از طریق سایت های حاوی نمونه سوالات آزمون CPE فراهم شود.

در زیرمیتوانید لیست چند نمونه از کتاب های این آزمون را ملاحظه نمایید.

Cambridge proficiency 1 & 2

Objective Proficiency

Cold proficiency

Proficiency masterclass

Common mistakes at proficiency

 

سخن پایانی

مسیر یادگیری هر زبانی چالش ها و جذابیت های خاص خود را دارد. موفقیت های روز افزون، نیاز به تلاش، برنامه ریزی و مشخص کردن اهداف فردی دارد. از این رو تیم الیت در کنار شماست تا هر انچه که در یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد.

در این مقاله تمامی نکات مربوط به آزمون C2 proficiency(CPE) در اختیار شما همراهان گرامی قرار داده شد. امید است با استفاده از این مقاله، موفقیت دلخواهتان را در این آزمون به دست آورید.

 

 

References
examenglish  cambridgeenglish
flo-joe britishcouncil  ef