چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (CEFR یا CEF)

چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (CEFR یا CEF) یک استاندارد بین المللی برای توصیف توانایی زبان است. این چهارچوب توانایی زبان را در مقیاسی شش درجه ای، از A1 برای مبتدیان تا C2 برای کسانی که به یک زبان تسلط دارند، توصیف می کند. این امر سبب می‌شود هر کسی که درگیر آموزش و آزمون زبان است، مانند معلمان یا زبان‌آموزان، به راحتی سطح مدارک مختلف را ببیند. همچنین کارفرمایان و مؤسسات آموزشی نیز به راحتی می توانند مدارک تحصیلی افراد را با سایر آزمون های کشور خود مقایسه کنند.

شش سطح A1، A2، B1، B2، C1، C2 در جدول زیر شرح داده شده است:

 

سطوح توصیف
C2 Mastery توانایی درک مطالب آکادمیک و پیچیده، استفاده از زبان برای تأثیرگذاری در سطحی از عملکرد که ممکن است بطور متوسط از افرادی که به زبان مادری صحبت می کنند، ​​پیشرفته تر باشد.

مثال: فرد می تواند متون را برای اطلاعات خواسته شده اسکن کرده و موضوع اصلی آن را درک کند، تقریباً به همان سرعتی که افراد متنی را به زبان مادری شان می خوانند.

 

C1 Effective Operational Proficiency توانایی برقراری ارتباط موثر از نظر مناسب بودن، حساسیت و توانایی درک  موضوعات ناآشنا.مثال: فرد می تواند با اطمینان به سوالات سخت پاسخ دهد. می تواند به راحتی در موقعیت ها صحبت کرده و منظور خود را برساند.
B2 Vantage توانایی دستیابی به اکثر اهداف و بیان نظرات خود درباره طیف وسیعی از موضوعات.مثال: می تواند به بازدیدکنندگان شرح مفصلی از یک مکان ارائه دهد.
B1 Threshold توانایی بیان محدود خود در موقعیت های آشنا و برخورد کلی با اطلاعات غیر معمول.مثال: فر د می تواند درخواست افتتاح حساب در یک بانک را داشته باشد، البته در صورتی که روند آن ساده باشد.
A2 Waystage توانایی درک اطلاعات ساده و شروع به بیان خود در زمینه های آشنا.مثال: فرد می تواند در مکالمات معمولی در مورد موضوعات قابل پیش بینی شرکت کند.
A1 Breakthrough توانایی برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات به روشی ساده.مثال: فرد می تواند سؤالات ساده ای درباره منوی یک رستوران بپرسد و پاسخ های ساده را بفهمد.

 

 

کمبریج اینگلیش (Cambridge English)کمبریج اینگلیش (بخشی از سازمان ارزیابی کمبریج) یکی از دپارتمان های دانشگاه کمبریج است. آزمون های انگلیسی Proficiency (CPE)، Advanced (CAE)، First (FCE)، Preliminary (PET) و Key (KET) در سراسر جهان توسط هزاران کارفرما، دانشگاه و وزارتخانه دولتی به عنوان مدرکی برای اثبات توانایی استفاده از زبان انگلیسی، شناخته شده است.

امتحانات کمبریج اینگلیش آیلتس (IELTS) – سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسیB2 First (FCE) – اولین گواهینامه زبان انگلیسی (B2)C1 Advanced (CAE) – گواهی زبان انگلیسی پیشرفته (C1)C2 Proficiency (CPE) – گواهی مهارت در زبان انگلیسی (C2) B1 Preliminary (PET)، مقدماتی برای مدارس – آزمون مقدماتی انگلیسی (B1)A2 Key (KET) – آزمون کلیدی انگلیسی (A2)BEC – گواهینامه های انگلیسی تجاری (B1، B2، C1) جدول زیر مقایسه تقریبی از امتحانات مختلف ارائه می دهد. همگی آزمون ها با چارچوب مشترک اروپایی (CEF) هماهنگ هستند.

 

A2

  • آزمون Cambridge English Key نمره 120-139
  • آزمون PTE General سطح یک
  • آزمون PTE Academic نمره 30-42
  • آزمون TOEIC Listening & Reading نمره 225
  • آزمون TOEIC Speaking & Writing نمره 160

B1

B2

C1

C2

  • آزمون Cambridge English Proficiency (CPE)
  • آزمون Cambridge English Advanced (CAE) نمره 200-210
  • آزمون IELTS نمره  8-9
  • آزمونPTE General  سطح 5
  • آزمونPTE Academic  نمره 85+