مراحل ضروری برای آمادگی آزمون آیلتس

اگر تا به حال در آزمون آیلتس شرکت کرده اید، ممکن است بدانید که آمادگی در آزمون چه نقش مهمی دارد. به عبارت دیگر، درک آزمون، اولین مرحله برای دستیابی به یک نمره خوب است. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم به بهترین شکل برای روز آزمون خود آماده شوید.

مراحل ضروری برای آمادگی آزمون آیلتس

اگر تا به حال در آزمون آیلتس شرکت کرده اید، ممکن است بدانید که آمادگی در آزمون چه نقش مهمی دارد. به عبارت دیگر، درک آزمون، اولین مرحله برای دستیابی به یک نمره خوب است. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم به بهترین شکل برای روز آزمون خود آماده شوید.

آمادگی برای آزمون آیلتس می تواند گیج کننده و وقت گیر باشد مگر اینکه برنامه حساب شده ای داشته باشید. در اینجا چند گام ساده برای کمک به شما آورده شده است اما ابتدا لازم است تا کمی با آزمون آشنا شویم.

آشنایی مختصر با آزمون آیلتس

آیلتس مخفف The International English Language Testing System است و برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی متقاضیان برای تحصیل، کار و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان طراحی شده است. این آزمون توانایی داوطلبان را در چهار مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن آزمایش می کند. بنابراین، بسیاری از سازمان ها بر شاخص های آن تکیه می کنند.

آیلتس تنها آزمون سنجش زبان انگلیسی است که برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا به رسمیت شناخته شده است. این آزمون می تواند در دو فرم کاغذی و کامپیوتری ارائه شود. لازم به ذکر است که آزمون آیلتس Computer-based و آیلتس Paper-based از نظر فرم، نوع سوالات، زمان اختصاص داده شده به هر قسمت و محتوای آزمون تفاوتی ندارد. آنچه واقعاً متفاوت است، تجربه ای است که در روز آزمون دارید.

چه به صورت کاغذی و یا کامپیوتری در آزمون شرکت کنید، ابتدا بخش های Reading، Listening و Writing آزمون را تکمیل خواهید کرد. تفاوت آزمون Computer-based و Paper-based این است که در جلسه آزمون Computer-based از کامپیوتر برای پاسخ دادن به سؤالات استفاده می کنید؛ در حالی که در جلسه Paper-based باید پاسخ ها را بر روی کاغذ وارد کنید. آزمون Speaking در هر دو فرم به صورت مصاحبه حضوری با ممتحن آیلتس انجام می شود. حال که تا حدودی با آزمون آیلتس آشنا شدیم، بهتر است به مراحل آمادگی پیدا کردن برای آزمون بپردازیم.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون آیلتس و معیارهای نمره دهی می توانید اینجا کلیک کنید.

 

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

شرکت در آزمون آیلتس بدون آمادگی یا با آمادگی کم، می تواند گیج کننده و به نوعی دلهره آور به نظر برسد. بنابراین، برنامه ریزی مناسب برای آزمون ضرورت دارد. در ادامه لیستی از مراحلی که ممکن است برای ایجاد آمادگی در آزمون مفید باشد، ذکر شده است.

 1. دلیل تان برای شرکت در آزمون آیلتس را بدانید.

اولین قدم برای آماده شدن در آزمون آیلتس، دانستن نوع آزمونی است که می خواهید در آن شرکت کنید. شما می بایست بدانید هدف تان از شرکت در آزمون تحصیل، تجارت یا مهاجرت است. داشتن چشم انداز روشن به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید و بهتر آماده شوید.

برای مثال، در صورتی که قصد ادامه تحصیل یا جستجوی فرصت های شغلی دارید، آزمون آیلتس آکادمیک برای شما مناسب تر است. در مقابل، اگر قصد تجارت و یا مهاجرت به استرالیا، نیوزیلند، کانادا یا بریتانیا دارید، آزمون آیلتس جنرال برای شما مناسب تر است. همچنین، در صورت نیاز می‌توانید در آزمون آیلتس Life Skills که منحصراً در بریتانیا برگزار می شود، شرکت کنید. شما می توانید در این آزمون شرکت کنید، اگر بخواهید:

 • به دیدن افراد خانواده خود که در انگلیس زندگی می کنند، بروید و یا جهت تمدید ویزا اقدام کنید.
 • به دیدن همسر یا شریک زندگی خود که در انگلیس زندگی می کنند، بروید و یا جهت تمدید ویزا اقدام کنید.
 • درخواست اقامت یا تابعیت کشور انگلستان را داشته باشید.
 • برای تحصیل در مقاطع کالج، لیسانس و یا فوق لیسانس در انگلستان اقدام کنید.
 • برای ثبت کسب و کار و یا تجارت خود در انگلستان اقدام کنید.

 

 1. با آزمون آشنا شوید.

این دومین مرحله است که می تواند به شما در آماده شدن برای آزمون کمک کند. پس از انتخاب نوع آزمون، شما می بایست با قالب آزمون، بخش‌های آزمون و انواع سؤالاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، آشنا شوید. برای این کار می توانید آزمون های تمرینی آیلتس را انجام دهید.

به طور کلی، آزمون آیلتس از چهار بخش Speaking، Reading، Listening و Writing تشکیل شده است. در هر کدام ازاین بخش ها متقاضیان باید تسک های مختلفی را انجام دهند. شما برای موفقیت در آزمون باید بدانید آیلتس چیست، چه مهارت هایی در آن تست می شوند و نتایج آن چگونه ارزیابی می شوند. هنگامی که دانش کافی در مورد هر کدام از این موارد را بدست آوردید، می بایست آزمونی را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است.

 

 1. در مورد انواع سوالات آزمون بیاموزید.

مرحله سوم آمادگی برای آزمون آیلتس کسب دانش در مورد انواع سوالات است. هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال از 4 بخش Listening، Reading، Writing و Speaking تشکیل شده است. سوالات هر بخش از آزمون متفاوت است. لازم است شما با انواع سوالات در هر قسمت آشنا شده و درباره نحوه انجام آن اطلاعات کسب کنید. علاوه بر این، شما باید زمان اختصاص داده شده برای تکمیل تست ها را نیز مدیریت کنید. همچنین شما می توانید تست های تمرینی رایگان را دانلود کنید تا با انواع مختلف سوالات آشنا شده و نمرین کنید.

 

 1. در مورد شیوه نمره دهی اطلاعات کسب کنید.

این مرحله از آمادگی آیلتس در رابطه با کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه نمره دهی و بارم بندی آزمون آیلتس است. نتایج آزمون تحت عنوان Band scores گزارش می شود. برای این کار، نمرات از 0 تا 9 بارم بندی می شوند. هر نمره نشان دهنده سطحی از شایستگی در زبان انگلیسی است. نه تنها هر بخش از آزمون Listening، Reading، Writing و Speaking نمره جداگانه دارد، بلکه داوطلبان یک نمره کلی نیز دریافت می کنند. همچنین، نمرات ممکن است به شکل نمره کامل (مثلا 6.0) و نیمه (مثلا 7.5) گزارش شوند.

برای آماده بودن در آزمون آیلتس، شما می بایست با معیارهای نمره دهی و لیست توضیح هر نمره (Can do list)، خصوصاٌ برای آزمون های Speaking و Writing، آشنا باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره معیارهای نمره دهی، می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

 • معیارهای نمره دهی Speaking (لینک بخورن)
 • معیارهای نمره دهی Writing Task 1
 • معیارهای نمره دهی Writing Task 2

همچنین با کلیک اینجا، می توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با معیارهای نمره دهی (Marking Criteria) کسب کنید.

 

 1. برای مطالعه هدف تعیین کنید.

یکی دیگر از مراحلی که اهمیت زیادی دارد، مطالعه مکرر زبان انگلیسی در حین آمادگی برای آزمون آیلتس و تبدیل آن به یک عادت است. برای این منظور، اهداف روشن و واضح تعیین کنید. در ادامه اهدافی که ممکن است بخواهید آنها را در نظر بگیرید، وجود دارد:

 • با نحوه نمره دهی آشنا شوید.

هر نمره دارای مجموعه ای از معیارهای نمره دهی است که برای ارزیابی مهارت های زبانی شما استفاده می شود. دانستن اینکه یک ممتحن دقیقاً به دنبال چه چیزی در بخش های Speaking و Writing آزمون شما می‌گردد، احتمالاً می‌تواند به شما در تنظیم بهترین برنامه مطالعه کمک کند و آمادگی آیلتس را به اندازه کافی برایتان تسهیل کند.

برای اطلاع از نحوه نمره دهی آزمون آیلتس، می توانید اینجا را بررسی کنید.

 

 • مهارت های انگلیسی خود را ارزیابی کنید.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، داشتن دانش در مورد نمرات آزمون و توضیحات هر کدام به شما کمک خواهد کرد تا بر بخش هایی که بیشتر نیاز به پیشرفت دارند، تمرکز کرده و دید بهتری از نقاط ضعف تان برای شما فراهم می کند. برای آمادگی بیشتر همچنین می توانید در آزمون های آزمایشی آیلتس شرکت کنید. علاوه بر این، با شرکت در آزمون های آزمایشی بررسی پیشرفت آیلتس، و انتخاب از بین دو آزمون جنرال و آکادمیک، شما می توانید گزارش اختصاصی از عملکردتان داشته باشید. این آزمون علاوه بر بررسی جداگانه نمرات شما در هر کدام از مهارت ها، نمره کلی آیلتس تان را نیز بررسی کرده و گزارش جامعی از نقاط قوت و ضعفتان و راهکارهای بهبود نمره به شما ارائه می دهد.

 

 • زبان انگلیسی را به یک عادت تبدیل کنید

برای بهبود سطح زبان خود، هر روز انگلیسی را تمرین کنید تا به خوبی آماده شوید. حتی مطالعه روزانه کمتر از 5 دقیقه می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. کارهای ساده ای مانند خواندن اخبار یا داستان های انگلیسی، نوشتن برای یک دوست، یا تماشای فیلم های انگلیسی زبان می تواند به شما در آماده شدن برای آزمون آیلتس کمک کند.

 

 • یک برنامه مطالعه تنظیم کنید.

زمانی را برای تمرین روزانه هر چهار مهارت آزمون آیلتس اختصاص دهید، به خصوص مواردی که می توانند به بهبود شما کمک کنند – مانند:

 • مطالعه روزنامه ها، کتاب ها، مجلات، آگهی ها و کتاب های انگلیسی
 • گوش دادن به کتاب های صوتی انگلیسی زبان، پادکست ها، رادیو و موسیقی
 • صحبت کردن با همکاران، دوستان و خانواده به زبان انگلیسی
 • یادگرفتن روزانه یا هفتگی یک کلمه جدید و تمرین کردن استفاده از آن را در قالب جمله

 

 1. درباره روز آزمون اطلاعات کسب کنید.

گام ششم آماده شدن برای آزمون آیلتس این است که بدانید در روز آزمون چه اتفاقاتی خواهد افتاد. داشتن چنین اطلاعاتی به شما در کاهش فشار و استرس روز آزمون کمک می کند. در ادامه به چند نکته که ممکن است بخواهید در مورد آنها بدانید پرداخته ایم:

 • زودتر از زمان شروع امتحان در محل آزمون حاضر باشید تا زمان لازم برای ثبت نام و پیدا کردن صندلی خود را داشته باشید.
 • وسایل شخصی خود مانند تلفن، ساعت هوشمند، کتاب و یادداشت را چک کنید.
 • کارت شناسایی خود را همراه بیاورید.
 • زمان را مدیریت کنید تا زمان کافی برای اتمام هر بخش از آزمون داشته باشید.

 

نمونه هایی از سطوح مختلف نمرات آیلتس

لیست زیر نمونه‌هایی از تست‌های Writing، هر دو تسک 1 و 2 است. ما امیدواریم با این نمونه ها بتوانیم به شما در تمرین و بهبود نمره تان کمک کنیم.

 

References: ielts.idp  ieltsadvantage ieltsasia